Радіозвязок в місті

Доброго дня мене звати Євген  я займаюсь розробкою  електронних пристроїв на мікроконтролерах також я захоплююсь радіозв’язком. Пів року назад я отримав радіоаматорську ліцензію. Сьогодні хочу з вами поділитись своїм досвідом.

В наш час в місті для зв’язку  використовують мобільні телефони і інтернет, на перший погляд вони є надійними системами з якими нічого не може трапитись. Але як показує досвід бойових дій на сході перебої в роботі мобільної мережі можливі як в результаті пошкоджень, вимкнення електроенергії, так і умисного виключення.

Тобто при зникненні мобільного зв’язку виникають наступні проблеми як викликати швидку допомогу, пожежних, поліцію. Розглянемо детально:

uv-5r-ratsiya

На фото з верху зображена дводіапазонна радіостанція baofeng uv-5r. Вона працює в ультракороткохвильових діапазонах VHF: 136-174 МГц та UHF: 400-480 МГц і має потужність до 5Вт. Чому саме УКХ? Так звичайно є в світі короткохвильові стаціонарні трансивери  є автомобільні і переносні радіостанції Сі-Бі діапазона але вони є дуже громіздкими і антенни для них великі.

Одразу наголошу радіостанція baofeng uv-5r є 5 ватної потужності. Радіостанції такої потужності повинні бути зареєстровані укррадіочастотнагляді.

 

Чому баофенг? Він своєю витривалістю і відносною простотою дістав назву “народної радіостанції”, звичайно є і кращі радіостанції, але ми обираємо радіостанцію для “тривожної валізки” якщо ви не плануєте використовувати радіостанцію щодня не варто брати брендову дорогу радіостанцію.

 

Що ми маємо по дальності зв’язку між двома однаковими станціями

Дальність станція-станція на штатних антенах:

  • місто – 1,5-3 км,
  • пересічена місцевість – 3-4 км.,
  • пряма видимість – 6-7 км,
  • ліс – 1,5-2.5км.

 

Залежно від обраного діапазону (верхній / нижній) дальність може трохи змінюватися.

Треба зазначити що УКХ працює тільки на прямій видимості на цих частотах майже немає віддзеркалення від будівель чи іоносфери.

Тобто для покращення зв’язку требе намагатися бути не закритим перешкодами будівлями, деревами. Ідеально коли один з кореспондентів знаходиться на багатоповерхівці або має на ній стаціонарну антену.

 

Наприклад моє місто 14км в діаметрі в центрі 9-16ти поверхівки та приватний сектор на околицях. Якщо один кореспондент стоїть з радіостанцією на 9му поверсі а другий ходить по землі то зв’язок між ними можливий по всьому місту виключенням є місця за складками рельєфу чи за масивними будівлями там можливе пропадання  зв’язку.

Тест на дальність в полі від ImMetatron

Якщо ви знаходитесь далі ніж 6-7 км і зв’язок на штатні антени вже не відбувається але у вас є пряма видимість з кореспондентом і ви точно знаєте азимут напрям де він знаходиться можна поекспериментувати з напрямленими антенами.

Антена Харченко  в польових умовах демонструє Валерій US4LEH.

 

Проблему відсутності прямої видимості можливо вирішити використовуючи ретранслятори репітери.
Ретранслятор активний – приймально-передавальний радіотехнічне пристрій, що розташоване на проміжних пунктах ліній радіозв’язку, яке посилює сигнали, що приймаються і передає їх далі.

Проміжний пункт на може використовуватися як нерухомий об’єкт (вежа радіорелейної лінії, будівля), так і рухливий об’єкт (наприклад, автомобіль, літак, корабель, супутник зв’язку і т.д.), обладнані апаратурою ретрансляції сигналу.

Активний ретранслятор має антену (або кілька антен), радіоприймач, радіопередавач, джерело електричного живлення, засоби дистанційного керування і контролю обладнання, засоби автоматизації.

Бувають сімплексні репітери. Тобто одна радіостанція яка приймає сигнал записує його і через деяку мить передає через ту саму радіостанцію на тій самій частоті.

Дуплекний репітер. Дві радіостанції які з’єднані аудіокабелем  одна радіостанція приймає на одній частоті по аудіокабелю передає звук на іншу радіостанцію яка одночасно передає але її частота зсунута на на декілька кГц.

Хочу наголосити що репітери мають бути зареєстровані укррадіочастотнагляді.

 

Забороняється робити виклики, розмовляти на частотах надзвичайних служб, поліції, швидкої.

Якщо ви будете мати радіоаматорську ліцензію вам будуть доступні радіоаматорські діапазони для проведення зв’язків, також в цих діапазонах є виділені викличні частоти де можна викликати інших радіоаматорів. Тобто в екстрених ситуаціях можна попросити допомоги на цих частотах і ті радіоаматори які будуть мати змогу викличуть екстрені служби по телефону або безпосередньо.

На цьому на сьогодні все до зустрічі.

Залишити відповідь